Szabadság-sziget.hu

wwf.hu szabadsag-sziget.hu

english magyar

Sajtófigyelés

Mentsd meg a Szigetet!

 

Akció C3 Ökológiai célú kotrás a mellékágban2013-02-11 01:18:14

A projekt előrehaladtával egyre több és pontosabb információnk volt a munkálatok műszaki részleteiről és az egyes munkafázisok egymáshoz igazításáról. Az ütemezést úgy terveztük, hogy a kőgát megnyitásával egyidőben végződjön a kotrás, de végül a kotrás 2013 tavaszára elkészült, de a víz csak oktüberben folyhatott akadálytalanul.

Felelős: WWF

A tervezési és engedélyezési szakasz után az összes szükséges engedély rendelkezésre áll, ld. Akció A5 és A6. A kivitelező cég kiválasztása közbeszerzési eljárással történt. A kivitelezői szerződést 2012. május 22-én írtuk alá.

A közbeszerzési eljárást közbeszerzési szakértő vezette, akit három árajánlat bekérésével, azonos szolgáltatás nyújtása mellett a legjobb ár szerint választottunk ki.

A közbeszerzési eljárás rövid ismertetése
A magyar törvények szerint erre a munkára a kivitelezőt közbeszerzési eljárás során kell kiválasztani. Nyílt eljárást indítottunk. A felhívás és a dokumentáció minden szükséges információt tartalmazott az ajánlatok megtételéhez. Az eljárás egyszerű tárgyalásos eljárás volt.
Hat cég vásárolta meg a dokumentációs, melyből három adott be ajánlatot, melyek mindegyike érvényes volt. A dokumentáció megvásárlásából származó bevételt, 301.600 Ft-ot a projektbe visszaforgattuk.

Az eljárás végén a második legjobb ajánlatot adó cég a Közbeszerzések Tanácsához fordult jogorvoslatért. A Tanács kivizsgálta a kérdést, majd elutasította a keresetet, így lehetségessé vált a szerződés megkötése a nyertes céggel.
A jogorvoslat és ezzel a nyertes cég kiválasztásának folyamata 2012 májusában lezárult, így 2012. május 22-én megkötöttük a szerződést a KÉSZ Építőipari és Szerelő Zrt-vel.

Mint azt ismertettük az A6-os Akció leírásában, az eredetileg tervezett 200.000 m3 iszap helyett csak 160.000 m3 kerül kikotrásra, mivel az első árajánlatok alapján látszott, hogy az egységár csökkenése esetén is szükséges csökkenteni a mennyiséget. Célunk mindenképp eredményes eljárás lezárása volt, úgy, hogy a költség beleférjen a költségvetésbe és a mederkotrás elérje eredeti célját, vagyis azt, hogy a mellékágban egész évben minimum 170 cm víz folyjon és a meder a lehető legnagyobb mértékben önfenntartó legyen.

Az új helyzetben a tervező megvizsgálta, milyen mértékben lehetséges csökkenteni a mennyiséget ahhoz, hogy a cél teljesüljön. Végül modellek alkalmazásával 160.000 m3-ben határoztuk meg a kikotrandó mennyiséget. Ökológus szakértővel is konzultáltunk, aki alátámasztotta, hogy ez a mennyiség megfelelő az élő mellékág kialakításához, és megbízhatóan teljesül a kitűzött cél, vagyis hogy egész évben, a legalacsonyabb vízállásnál is megbízhatóan folyjon a víz minimum 170 cm-es vízmélységgel.
A terven tett változtatás: a meder mélységét csökkentettük 10 cm-rel és a rézsűk enyhén lankásabbak lettek.

A kotrási árakban bekövetkezett igen nagy árváltozás a pályázat benyújtása és a kivitelezés közötti időszakban az üzemanyagárak drasztikus emelkedésével magyarázható.

A kivitelezési munkák 2012. július 17-én, a munkaterület átadással indultak. A kivitelezés maga pedig július 27-én indult. A kivitelezés úszó munkagéppel, azaz pontonra szerelt kotrógéppel történt, mely a vízi munkavégzéshez van átalakítva. A kikotort anyagot cenkerbe, azaz önürítő bárkába teszi, ami kihajózik a Duna főágra és a raktér aljának megnyitásával a vízbe engedi tartalmát. Ez a Duna főágnak is kedvező, mert a Duna erősen hordalékhiányos, bár ez a mennyiség elenyésző a hiányhoz képest.
A kotrás időtartamát 7 hónapra becsülte a kivitelező, de végül a vízállás miatt többször le kellett állnia, így végül 2013. március végére készült el.
 

« Vissza a listához