Szabadság-sziget.hu

wwf.hu szabadsag-sziget.hu

english magyar

Sajtófigyelés

Mentsd meg a Szigetet!

 

Akció C5 A vízvezeték kiváltása, meder alá helyezése2013-02-11 01:20:46

A szükséges engedélyek beszerzése után (2012 májusa) elkezdődött a kivitelező cég kiválasztása. A kiválasztás árajánlatok bekérése alapján történt tárgyalásos módszerrel. Mivel nem volt szükséges közbeszerzési eljárás lefolytatása, de az iszapkotrás kivitelezőjének kiválasztása során szerzett tapasztalatainkat hasznosítottuk. Így tárgyalásos módszerrel alakultak ki a végső ajánlatok, melyek közül a legkedvezőbbel kötöttünk szerződést.


Felelős: DRV Zrt.

Mivel a munka természetvédelmi területen folyik, a lehető legkisebb zavarással és bolygatással járó folyamatot választottuk. Ez még a tervezési időszakban (Akció A4) eldőlt. Az irányított fúrás a két végponton igényel kisebb felszíni bolygatás, a két végpont között teljesen a felszín alatt fut. Ez jelen esetben a Duna mellékág miatt duplán kedvező eljárás. Az irányított fúrással átvezetett csőszakaszokat aztán egy rövid szakaszon hagyományos nyílt árkos (kitakarásos) módszerrel kötik rá a meglévő vezetékekre.

Az irányított fúrás előnyei:
•    gyors,
•    a legkisebb felszíni bolygatást okozza,
•    a legkevésbé függ a Duna vízállásától,
•    a legköltséghatékonyabb.

Az irányított fúrás technológia rövid bemutatása (horizontal directional drilling , HDD)

A két fúrási végponton egy-egy 2x2 méteres gödröt kell ásni. E két pont között a meder alatt ívesen fut a cső – az ív szögét a fúrás hossza, átmérője, a fúrószár és a behúzandó cső anyaga (és az abból fakadó hajlási tényező) határozza meg.
Jelen projektben egy 168 és egy 134 méteres szakaszt fúrtunk 600 mm-es átmérőjű cső számára. Mivel a furatnak tágabbnak kell lenni, közel 1000 mm átmérőjű furatokat készítettünk. A fúrt szakaszok végein 40 és 35, a másik cső esetében 35 és 30 méteres szakaszt kellett nyílt árokban vezetett csövekkel összekötni.

A kivitelezés 2012. szeptember 24-én kezdődött a munkaterület átadással. Először a meglévő csövek feltárása történt meg, majd elkezdődött az irányított fúrás. A munka 2012 Karácsonyáig elég jól haladt: a két 630 mm átmérőjű cső közül az egyik teljesen ki lett váltva és már üzemelt. A folytatás 2013 januárjában következett, de ebben az időszakban a keményebb téli időjárás következtében többször kellett szünetet tartani.

A munkát 2013. március végére fejeztük be.

 

« Vissza a listához